SHERRY ANN MURILLO

Chairperson, Pilipinas Rotaract MDIO

Rotary Year 2019-2020

Sherry Ann “SheAn” Madla Murilo was born on the 30th of March 1990 from a family of Rotarians, Rotary International District 3790 Past Assistant Governors’ Fidel and Susan Murillo. She is second among her five siblings.

She earned her Bachelor’s Degree in Social Science Major in Area Studies at the University of the Philippines - Manila and obtained her Civil Service Eligibility in November 2007 and Career Service Professional Eligibility (2nd Level Eligibility) in December 2011.

Currently, she is an Enterprise Services Specialist at the Tourism Infrastructure and Enterprise Zone Authority - a government owned and controlled corporation under the Department of Tourism.

SheAn is an experienced community leader. She was elected as the Sangguniang Kabataan Chairwoman of Barangay Mountain View in Mariveles, Bataan serving from year 2007 to 2011.

Among her affiliations include:
- University of the Philippines Manila – Organization of Area Studies Majors (UPM-OrgASM)
Member, June 2006 –March 2010
- Member, University of the Philippines Manila Alumni Association (since April 2010)
- Member, Rotary Club of Mariveles EcoZone (2011-2012)
- Secretary, Rotaract Club of Mariveles EcoZone (2012- 2013)
- President, Rotaract Club of Mariveles EcoZone (2013-2014)
- Charter President, Rotaract Club of Mariveles Freeport (2014-2015)
- District Rotaract Executive Secretary, Rotary International District 3790 (2015-2016)
- Co-Chair, Training Rotary’s Youth (June 2015)
- District Rotaract Auditor, Rotary International District 3790  (2016-2017)
- District Rotaract Representative, Rotary International District 3790 (2017-2018)
- Dual Member, Rotary Club of Mariveles EcoZone (since May 2018)
- Treasurer, Rotaract Club of Mariveles Freeport (2018-2019)
- District Interact Chair, Rotary International District 3790  (2018-2019)
- Deputy Secretary, Pilipinas Rotaract MDIO (2018-2019)
- District Rotaract Chair, Rotary International District 3790 (2019-2020)
- Chairperson, Pilipinas Rotaract MDIO (2019-2020)
- Delegate, Rotary International Assembly (Jan. 22-25, 2020)

 

©2020 by Pilipinas Rotaract Multi-District Information Organization

Privacy Policy